موارد استفاده از ای جینگ(یی چینگ)

چیزهای گوناگون در زندگی بر اساس ویژگی‌هایی که دارند جایگاه و مسیر مشخصی دارند، مثلاً هر جانور بر اساس نوع سیستم گوارش، تنفس، بینایی و ... جایگاه مشخصی در زمین و حتی چرخه‌ی غذایی خواهد داشت و این ویژگی‌ها هستند که حدود تجربه‌های او را تعیین می‌کنند.
اما ویژگی‌های درونی یک انسان است که جایگاه و محدوده‌ی تجربیات او را تعیین می‌کند. و تفاوتش با سایر مخلوقات در این است که این ویژگی‌ها و به تبع آن، این محدوده قابل تغییر و حد آن بی‌نهایت است.
او می‌تواند به درونش آگاه شود و با این بالاتر رفتن سطح آگاهی، فکر، احساس و در امتداد آن رفتار متفاوتی انتخاب کند و در نتیجه جایگاه، مسیر و مقصدش تغییر کند.
اما قوانین تعیین جایگاه هر چیز ثابت است، سنت آفریدگار تغییری نمی‌کند و تغییر ویژگی‌های درونی هر کس است که زندگی او را تغییر می‌دهد، آن هم بر اساس همین قوانین نوشته شده.
از این رو ابزاری مثل «ای جینگ(یی چینگ)» با استفاده از آن قوانین ثابت و کشف آنچه در ما می‌گذرد، به درک بهتر جایگاه، مسیر و مقصد ما کمک می‌کند.
با اینحال همواره این خود ما هستیم که تصمیم می‌گیریم.
تصمیم می‌گیریم مشورت کنیم.
تصمیم می‌گیریم چطور و به چه منظور مشورت کنیم.
و تصمیم می‌گیریم به پاسخ مشورت گوش دهیم یا نه.
در پایین به چند مورد از مواردی که می‌توانید با استفاده از «ای جینگ(یی چینگ)» به خود کمک کنید پرداخته‌ام.

تجزیه و تحلیل موقعیتی که دارید

تجزیه و تحلیل کاریست که ای جینگ(یی چینگ) به بهترین شکل ممکن آن را انجام می‌دهد.

پرسش از ای جینگ(یی چینگ) برای آنالیز وضعیت در ابتدا یا میان مسیری که در آن هستید بسیار به شما کمک می‌کند

با استفاده از آن می‌توانید به آنچه در جریان است دید روشنی پیدا کنید، نگاهی همه جانبه و شهودی نسبت به موقعیتتان.

مثل وقتی که در محل کار، جلسه‌ی کاری، قرار ملاقات، کلاس درس، مسافرت، خواستگاری و یا هر وضعیتی که برای شما مناسب است هستید.

یا وقتی که قرار ملاقات یا قرار کاری‌ای دارید و هنوز شروع نشده و در حال رفتن به آنجا یا آماده شدن برای رفتن به آنجا هستید، یا پیش از ورود به محل کار، یا پیش از ورود به کلاس و ...

مثلاً می‌توانید بپرسید:
اکنون در چه وضعیتی هستم و بهتر است متوجه چه چیزهایی باشم؟
یا چه چیزهایی هست که نسبت به آن‌ها آگاه نیستم و آگاهی از آن‌ها می‌تواند به من کمک کند؟
یا خیلی ساده، وضعیتی که در آن هستم چه وضعیتی است؟

البته به اینکه کجای ماجرا هستید دقت کنید، شاید در میانه‌ی مسیر باشید نه در آغاز آن

با داشتن دید باز و روشنی که «ای جینگ(یی چینگ)» در اختیار شما می‌گذارد و همچنین با گوش دادن به طرز نگاه و رفتار متناسب با این وضعیت، می‌توانید از فرصت‌ها استفاده کنید و از آسیب‌های ناشی از رفتار نا به جا در امان بمانید.

مثال اول
ممکن است فکر کنید بهتر است به دنبال جلب نظر شخص خاصی باشید، یک همکار، رئیس یا یک همسایه. شاید می‌خواهید متواضع باشید یا مهربان، یا هر دلیل دیگری که برای تلاش برای ارتباط و جلب نظر دیگران می‌توانیم داشته باشیم...
اما در این موقعیت با توجه به شرایط شما و آن دیگری این کار باعث لطمه زدن به عزت نفستان می‌شود ولی به خاطر شرایطی که در آن هستید و افکار و احساسات گوناگونی که شما را در بر گرفته قادر به تشخیص آن نیستید.
نه اینکه کلاً قادر به تشخیص چنین چیزهایی نیستیم و همیشه ابزاری مثل ای جینگ(یی چینگ) فقط می‌تواند به ما بگوید! نه. در حال حاضر با توجه به سطح آگاهی یا قدرت افکاری که ما را در بر گرفته نمی‌توانیم آن را ببینیم، ولی بدون ای جینگ(یی چینگ) و این افکار و احساسات مزاحم هم مشهود و روشن است.
با مشورت با ای جینگ(یی چینگ) که این کار چطور است؟ یا وضعیتی که دارم چیست؟ با چیزی مثل شش‌خطی ۲۹ به شما پاسخ می‌گوید که
«این شش‌خطی اشاره به زمانی دارد که دیگران به روی شما بسته هستند. در این وضعیت عزت و وقار خود را حفظ کنید و به دنبال جلب نظر دیگران نباشید...».«خط اول توضیح وضعیت شش‌‌خطی ۲۹»
و شما تازه می‌توانید اوضاع را آنطور که هست ببینید... و البته پس از مدتی بهتر می‌توانیم بدون ای جینگ(یی چینگ) هم وضعیتی که داریم را تشخیص دهیم.
مثالی دیگر
و در جایی شرایط مناسب پیشرفت شماست و اگر ترس‌ها و نگرانی‌ها ذهن‌تان را پر نکرده بود آن را به روشنی می‌دیدید و دنبال می‌کردید.
بار دیگر ای جینگ(یی چینگ) با چیزی مثل شش‌خطی ۴۶ به شما می‌گوید
شما برای رسیدن به هدف دست و پا نمی‌زنید و متواضعانه خود را با شرایط سازگار می‌کنید و در عین حال به فعالیت می‌پردازید؛ این چیزی است که با خوش اقبالی همراه است و موفقیت شما را تضمین می‌کند.
در این شرایط شما باید با کسانی که دارای نفوذ و قدرت هستند دیدار کنید و از این کار نترسید، چون موفقیت کسی با این ویژگی‌ها تضمین شده است. «بخشی از توضیح وضعیت شش‌‌خطی ۴۶»
در این موارد «ای جینگ(یی چینگ)» به شما کمک می‌کند تا از آشفتگی‌های ذهنی عبور کنید و شرایط را آنطور که هست ببینید. نه اینکه صرفاً به شما جهت دهد، بلکه وضعیت را توضیح دهد و شما آن را به صورت مستقیم و بی‌واسطه لمس و تجربه کنید.
همچنین با تجربه‌ی آگاهانه‌ی این لحظه و استفاده از آگاهی‌ای که در اختیار دارید از آن درس می‌گیرید و در آینده در شرایط مشابه از آن استفاده خواهید کرد.
مثل هنرهای رزمی شرقی که بسیاری از آن‌ها برگرفته از مفاهیم و آموزه‌های همین کتاب هستند.
چنین چیزی برای آنان که از بیرون شما را تماشا می‌کنند جادویی به نظر می‌رسد.

تصمیم گیری برای انتخاب‌های پیش رو

جنگاور نامدار چینی «شان دْزو» هنگام نوشتن اثر ماندگار خود در ۲۵۰۰ سال پیش، «هنر جنگ»، به شدت تحت تأثیر ای جینگ بود.
با این حال به زیردستانش اجازه‌ی مشورت با آن را نمی‌داد. چرا؟
چون آن‌ها در دامی می‌افتادند که همه‌ی کسانی که با «ای» مشورت می‌کنند را تهدید می‌کند -- به دنبال «پیشگویی» و «پیش بینی آینده» بودن.
به موفقیت یا شکست نگاه کردن.
سکه بریزند که «ای جینگ» بگوید به کدام سمت حرکت کنند.
آن‌ها به دنبال آگاهی بیشتر و شناخت بهتر آنچه درونشان در جریان است نبودند.

توصیه
مراقب خودتان باشید.
ای جینگ ابزاری مثل رمّالی و دعانویسی به معنای مرسوم کلمه نیست.
جادوگری و کارهایی از این شکل نیست.
ابزاری قدرتمند برای شناخت زندگی است.
به دنبال این نباشید که بگوید کدام سمت خوب است کدام بد، فقط همین و به آن سمت بروید. (گرچه شاید برای بعضی‌ها چنین رفتاری هم سودمندتر باشد تا کاملاً ناآگاهانه زندگی کزدن)
امیدوارم در میان ابهام‌ها، استعاره‌ها و سمبل‌هایش، شما را به شناخت بهتر خود و زندگی برساند تا «هماهنگ و بی‌تقلا زندگی کردن را یاد بگیرید»، کاری که حداقل ۳۰۰۰ سال است «کتاب ای جینگ(یی چینگ)» دارد انجام می‌دهد.
کم کم می‌توانید راحت‌تر و سریع‌تر از جریان با خبر شوید و خود را با آن هماهنگ و همساز کنید.
اینگونه استفاده از فرصت‌ها را بیشتر و آسیب‌دیدگی‌های ناشی از نا آگاهی را کمتر می‌کنید.
و کم کم می‌توانید سراغ سوالات عمیق‌تری روید:

مثال‌ها
مسیری که در زندگی در پیش گرفته‌ام چگونه است؟
چه چیزهایی در مسیرم هست که آن‌ها را نادیده گرفته‌ام و بهتر است به آن‌ها توجه کنم؟
آیا واقعاً ارزشش را دارد؟
مسیر «کمترین مقاومت» در این شرایط چیست؟
به اندازه‌ی کافی تلاش نمی‌کنم و بهتر است با جدیت بیشتری پیگیری کنم. چنین تغییری در نگاهم چطور است؟
به اندازه‌ی کافی تلاش می‌کنم و بهتر است زور نزنم و به خودم سخت نگیرم و نتیجه را به خدا بسپارم. چنین رویکردی چطور است؟

ایده‌ای که در ذهن دارم و این ویژگی‌ها را دارد(شرح ایده) چطور است؟
می‌توانم به جزییاتی که به آن‌ها آگاه بودم مطمئن‌تر شوم، نسبت به جزییاتی که ندیده بودم آگاه شوم و با آگاهی بیشتر، تصمیممو بگیرم.
حتی ممکن است بعد از آگاهی بیشتر کمی نگاهم را تغییر دهم و رویکرد هماهنگ‌تری در پیش گیرم
یا کلاً فکر و ایده‌ی تازه‌ای به ذهنم خطور کند.
در عین حال همواره تصمیم با من است و می‌تونم فارغ از هر پاسخی هر مسیری که بخواهم را پیش بگیرم و ای جینگ(یی چینگ) فقط چیزی که درونم و در طول مسیر با آن روبرو هستم را توضیح می‌دهد.
چون زندگی از نظم و قوانین مشخصی پیروی می‌کند و به قول معروف خدا برای ما تاس نمی‌ریزد، پس رویکرد و درون مشخص، مسیر و مقصد مشخصی دارد.

بعد از مدت زیادی که با آن مشورت کنید یاد می‌گیرید که در شرایط گوناگون اوضاع را بهتر و با دید بازتر ببینید. درون خود را و ارتباطش با بیرون را درک کنید و جزییات مهم را نادیده نگیرید.

یادگیری از اتفاقات شبانه‌روزی که گذشت

ای جینگ(یی چینگ) به شما کمک می‌کند تا درگیری‌های ذهنی که پس مانده‌ی اتفاقات کوچک و بزرگ طول روز است را حل و فصل کنید و این افکار پراکنده و بی اساس را با بینش درست جایگزین کنید.

«ای» به شما کمک می‌کند تا ذهن خود را پس از اتفاقات گوناگون آرام و شفاف کنید.

پس از استفاده از آن و روشن شدن جنبه‌های مختلف مسئله‌ی مورد نظر جایی برای افکار ناکارآمد و پراکنده نمی‌ماند.

ممکن است از اتفاقی احساس گناه داشته باشید که بی‌مورد است، یا احساس غروری شما را در برگرفته که لازم است دیده و فهمیده شود.

با یادگیری از اتفاقات، می‌فهمیم که وضعیتی که داشتیم چه بوده، چرا اتفاق افتاده و یاد میگیریم چطور در آینده باید با آن‌ها روبرو شویم.

وقتی اتفاقاتی تکرار می‌شوند یعنی از آن «عبرت» نگرفته‌ایم. با فهمیدن و درس گرفتن از آن‌ها زندگی نیازی به تکرار آن‌ها نمی‌بیند.
و این یعنی «عبرت گرفتن» که از ریشه‌ی عَبَرَ و همان «عبور کردن» است.

از آن بپرسید چرا فلان اتفاق افتاد؟
چه درسی برای من داشت؟
یا
چنین رویکردی(توضیح نیت درون، افکار، احساسات در آن لحظه) که در این ساعت و در ارتباط با فلان شخص داشتم چطور بود؟
و یا رفتارم (شرح رفتارتان) در این اتفاق چگونه بود؟
انگیزه‌ی پنهانی که این ماجرا را رقم زد چه بود؟

بازبینی اتفاقات طول روز، عبرت گرفتن از آن‌ها و پاکسازی افکار ناکارآمد پیش از خواب به داشتن خوابی آرام و تثبیت درونی این یادگیری‌ها کمک بسیاری می‌کند.

تأثیر استفاده از ای جینگ(یی چینگ) در زندگی

استفاده‌ی روزمره و متداول از ای جینگ کمک می‌کند با نگاه درست و عاقلانه در زندگی آشنا شویم و کم کم نگاه درست به هر وضعیت درونی و بیرونی را بیاموزیم.
در واقع موارد بسیار نادری هست که ای جینگ مستقیماً توصیه می‌کند کاری را انجام دهید یا از آن پرهیز کنید.
ای جینگ یک مشاور است که به ما کمک می‌کند وضعیت درونی و بیرونی را واکاوی کنیم تا دید دقیق، روشن و همه جانبه‌ای از آنچه در جریان است پیدا کنیم، و ببینیم ادامه دادن با چنین نیت، فکر و رفتاری باعث می‌شود در چه مسیری قدم برداریم، و با ادامه دادن در آن مسیر به کجا خواهیم رسید.
سپس از آنها استفاده کنیم تا شناخت بهتری از خود و زندگی پیدا کنیم و تصمیماتی عاقلانه(هماهنگ) بگیریم.