تفسیر ای جینگ(یا تفسیر یی چینگ)
‌شش خطی 46

‌پیشروی و بالارفتن

اسامی دیگر شش خطی: ترفیع گرفتن، نماد بالا آمدن و پیش رفتن، رشد کردن و شناخته شدن، تلاش‌های موفقیت‌آمیز، صعود، ارتقا، ترقی، عروج، اوجگیری، جوانه زدن از زمین، رشد طبیعی

تفسیر یی چینگ - تصویر شش خطی 46 - پیشروی و بالارفتن از جدول یی چینگ

شش خطی 46

پیشروی و بالارفتن

سه‌خطی پایینی، سون، نماینده‌ی چوب، و سه‌خطی بالایی، ک.اون، به معنای زمین است. ایده‌ی مرتبط با آن چوبی است که از زمین رشد می‌کند.
در مقابل معنای شش‌خطی «پیش رفتن (۳۵)»، پیشرفت رو به بالا همراه با تلاش است، درست مثل گیاهی که به انرژی نیاز دارد تا از زمین بالا بیاید. به همین خاطر است که آن شش‌خطی، گرچه با موفقیت همراه است، با سعی و تلاش ارادی مرتبط است. در «پیش رفتن» تأکید بر توسعه و گسترش است؛ در عوض «بالا رفتن» صعودی مستقیم از پستی و گمنامی به قدرت و اعتبار است.

سنجش شش‌خطی:

«بالا رفتن» با موفقیتی فوق‌العاده همراه است.
او باید با مرد بزرگ دیدار کند و از چیزی نترسد.
حرکت به سمت جنوب با خوش‌اقبالی همراه است.

«بالا رفتنِ» چیزهای خوب با مانعی روبرو نمی‌شود و به همین دلیل با موفقیت بزرگ همراه است. این خشونت نیست که «بالا رفتن» را ممکن می‌کند، بلکه علت آن «تواضع» و «سازگاری» است.
از آنجا که تاب‌آوری و پایداری فرد در مسیر متناسب با وضعیت است، پیش می‌رود.
او باید به دیدار انسان‌های بانفوذ برود. لزومی ندارد از این کار بترسد، چون موفقیت حتمی است. اما باید به کار بپردازد، چون فعالیت (این معنای «جنوب» است.) خوش‌اقبالی به همراه دارد.

تصویر شش‌خطی:

تصویر شش‌خطی 46: درخت از درون زمین رشد می‌کند:
نگاره‌ی «بالا رفتن».
به این ترتیب انسان برتر با شخصیتی از خود گذشته، چیزهای کوچک را جمع می‌کند تا به چیزی والا و بزرگ دست یابد.

درخت از درون زمین رشد می‌کند:
نگاره‌ی «بالا رفتن».
به این ترتیب انسان برتر با شخصیتی از خود گذشته، چیزهای کوچک را جمع می‌کند تا به چیزی والا و بزرگ دست یابد.

درختی که در زمین کاشته شده با موانع سازگار می‌شود، برای عبور از آن‌ها خود را خم می‌کند، و بدون عجله و بدون وقفه به رشد کردن ادامه می‌دهد.
به همین شکل انسان برتر شخصیتی از خود گذشته دارد و هرگز از پیش رفتن دست نمی‌کشد.


جمع بندی:

شما در حال «بالا رفتن» گام به گام به سمت موفقیت بزرگی هستید. این حرکتی کاملاً مستقیم و رو به بالا مثل رشد یک درخت است و شما را از پستی و گمنامی به قدرت و شهرت می‌رساند.
شما برای رسیدن به هدف دست و پا نمی‌زنید و متواضعانه و در سازش با شرایط به فعالیت می‌پردازید؛ این نوع فعالیت باعث جفت و جور شدن کارهای شما می‌شود و موفقیت شما را تضمین می‌کند.
در این شرایط باید با کسانی که دارای نفوذ و قدرت هستند دیدار کنید و از رویارویی با آن‌ها نترسید.
شما بی‌وقفه و با از خودگذشتگی به فعالیت خود ادامه می‌دهید و با روی هم گذاشتن دستاوردهای کوچک، به شهرت و اعتبار دست میابید.


گفتارها و نقل قول‌های مرتبط با شش خطی:

گفتاری ثبت نشده - در حال جمع آوری و آماده سازی


تجربه‌ها، نظرات یا سوالات شش خطی 46


موارد زیادی که این شش خطی رو می‌دیدم همه رکن فعالیت بیرونی داشتن، روبرو شدن با آدما و نترسیدن از این روبرو شدن، رشد کردن و اسم و رسم پیدا کردن(در حد خودش) وجود داشته.
مثلاً یادمه وقتی داشتیم روی یک استارت آپ کار می‌کردیم، (کسب و کار نوپای اینترنتی) نظری داشتم که باید با سرمایه گذار مطرح می‌کردم و نیاز بود بدون ترس باهاشون روبرو بشم و طرح و نظرمو باهاشون در میون بذارم. کار به فعالیت نیاز داشت، باید با شرایط سازگار میشدیم و با توجه به همون شرایط کار رو پیش می‌بردم، و از رویارویی باهاشون نمی‌ترسیدم و کاری که به نظرم خوب بود رو می‌گفتم و پیگیری می‌کردم. که خب نتیجه‌اش هم خیلی خوب بود و رشد و توسعه‌ی خیلی خوبی داشت.

همینطور یکی از دوستانم در مورد یک مسئله‌ی معنوی و دیدن یک استاد معنوی بزرگ مشورت خواست، که مسیرشون به همین شش خطی ۴۶ ختم میشد که مفاهیم فعالیت پیوسته در این مسیر، سازگاری با شرایط، و نترسیدن از روبرو شدن با ایشون رو نشون می‌داد که این مسیر باعث می‌شد رشد زیادی بکنه.

پاسخ دادن


درود برشما
نخست سپاسگزارم از تارنمای زیبا و گرانبهای شما
پس زمینه که همچون برگهای کتابهای قدیمی روبه زردی میرود و خبر از اصالت کهن ای چینگ میدهد، لذت خواندن تفاسیر کامل و روان را دو چندان میکند.
من هربار، مشاوره ی ای چینگ را بسیار صادقانه یافته ام حتی گاهی قبل از رخ دادن رویدادی نزدیک مرا آگاه ساخته است که بسیار جای شگفتی دارد.
باری این بار من برای پیش آمدی از ای چینگ که خود خرد و هوش هستی است پرسشی کردم و در پاسخ شش خطی شماره ۴۶ آمد که بسیار خوشنود شدم، امیدوارم خیلی زود تجربه و شرح کامل پیش آمد را در اینجا با شما به اشتراک بگذارم.
پاینده باشید
پاسخ‌ها 1

امیدوارم مسیرتون پر از خیر و برکت باشه و پیشرفت و شهرت وعده داده شده به خوبی و خوشی براتون رقم بخوره.
خوشحالم که از طرح تارنما خوشتون اومده و مطالب رو ارزشمند دیدید.
نظرتون قوت قلب میده...ممنونم.
طرح پس زمینه هم همونطور که به خوبی توصیف کردید مربوط به یک کتاب ای جینگ خطی چاپ شده در سال ۱۴۴۰ میلادیه. ترجمه‌ی سریعی از توضیحاتی که در مخزن نگهداری تصاویر کتاب نوشته شده، به همراه لینک صفحه رو در پایین براتون می‌نویسم:

«..قدیمی ترین کتاب چاپ شده در مجموعه های دانشگاه. در سال 1628 وزیر رابرت رمزی، اولین کتاب چینی ما را به ما داد. این تفسیری است توسط هو گوانگ در مورد سیستم کلاسیک پیشگویی در ای جینگ ارائه شده که به عصر برنز باز می گردد. مقدمه‌ی نمایش داده شده در اینجا برخی از هگزاگرام ها را نشان می دهد که کلید کار هستند. گفته می شود که آنها بر سیستم دودویی(باینری) که زیربنای کامپیوتر و محاسبات مدرن است، تأثیر گذاشته اند. متن این تفسیر در 1412-1413 نوشته شده است و این نسخه در سال 1440 در چین با استفاده از چاپ سنگی- چندین سال قبل از اختراع نوع فلزی متحرک - چاپ شده است. کارکنان کتابخانه در سال 1628 به وضوح قادر به خواندن متن نبودند زیرا کتیبه و عنوان صحافی وارونه است.»

https://images.is.ed.ac.uk/luna/servlet/detail/UoEgal~5~5~77723~105947

پاسخ دادن


با ثبت تجربه یا پرسیدن سوال به گسترش آگاهی خود و دیگران کمک می‌کنید.

آگاهی باید نیرویی در حال تازه شدن باشد. این تنها از طریق نزدیکی پرشور میان دوستان همراه و همدل اتفاق میفتد که به گفتگو در مورد حقایق زندگی می‌پردازند و آن‌ها‌ را در زندگی پیاده می‌کنند...

ریچارد ویلهلم - تصویر شش خطی ۵۸ - شادمانی
ثبت نظر

ترجمه و توضیح کامل خطوط شش خطی کتاب ای جینگ
(تفسیر یی چینگ - خطوط)

بر اساس توضیحات ریچارد ویلهلم

خط اول شش خطی:
تصویر شش‌خطی 46: بالا رفتنی که با خوشامدگویی روبرو شود خوش‌اقبالی بزرگی به همراه دارد.

بالا رفتنی که با خوشامدگویی روبرو شود خوش‌اقبالی بزرگی به همراه دارد.

تفسیر خط اول شش خطی 46

این وضعیتی در ابتدای صعود است. درست مثل درخت که هنگام بالا رفتن نیروی خود را از ریشه می‌گیرد که پایین‌ترین و پنهان‌ترین عضو درخت است، نیروی بالا رفتن از موقعیت پست و پنهان (اولین خط، پایین‌ترین خط و ابتدای «بالا رفتن») نشئت می‌گیرد. اما اینجا پیوندی معنوی با فرمانروایان آسمانی وجود دارد و این همبستگی اطمینان لازم برای موفقیت را ایجاد می‌کند.

چکیده

او در ابتدای مسیر است و با نیروی اولیه، با قدرت شروع به حرکت کرده است.
اما شما با تدبیر کنندگان آسمانی ارتباطی روحانی دارید و این به شما توانایی و اقبال لازم برای موفقیت را می‌دهد و این یعنی خوش اقبالی بزرگ.

خط دوم شش خطی:
تصویر شش‌خطی 46: اگر فرد صادق باشد، حتی پیشکشی کوچک از جانب او هماهنگ و سودمند است.
خطایی در کار نیست.

اگر فرد صادق باشد، حتی پیشکشی کوچک از جانب او هماهنگ و سودمند است.
خطایی در کار نیست.

تفسیر خط دوم شش خطی 46

اینجا فردی قدرتمند فرض گرفته شده است. این حقیقت دارد که او متناسب با محیط نیست، تا جایی که رفتار او خشن است و به ظاهر اهمیتی نمی‌دهد. اما از آنجا که شخصیت صادق و محترمی دارد، به او پاسخ می‌دهند و عدم تناسب ظاهر او آسیبی نمی‌رساند. اینجا صداقت نتیجه‌ی ویژگی‌های عمیق و استوار شخصیت است، جایی که این ویژگی در خط متناظر شش‌خطی «۴۵»، برخاسته از تواضع ذاتی فرد بود.

چکیده

گرچه ممکن است ظاهری سرسخت داشته باشد، اما چون آنچه ارائه می‌دهد صادقانه و جوششی از درون اوست، اوضاع بر وفق مراد او پیش می‌رود و دچار خطایی در حرکتش نمی‌شود.

خط سوم شش خطی:
تصویر شش‌خطی 46: فرد بالا می‌رود و وارد شهری خالی می‌شود.

فرد بالا می‌رود و وارد شهری خالی می‌شود.

تفسیر خط سوم شش خطی 46

همه‌ی موانعی که معمولاً باعث متوقف شدن پیشرفت می‌شدند از سر راه کنار رفته‌اند. کارها با آسانی قابل توجهی پیش می‌روند. فرد بی‌درنگ این مسیر را دنبال می‌کند تا از موفقیت به دست آمده استفاده کند. از بیرون که به وضعیت نگاه کنید، می‌بینید که همه چیز در بهترین حالت است. به هر حال وعده‌ی خوش‌اقبالی داده نشده است. سوال این است که این موفقیت بدون مانع چقدر دوام دارد. اما عاقلانه این است که تسلیم چنین افکاری نشویم، چون این‌ افکار تنها نیروی ما را تحلیل می‌برند. در عوض، نکته این است که از مناسب بودن شرایط استفاده کنیم.

چکیده

همه موانع برطرف شده و همه چیز با آسانی و راحتی بی‌نظیری پیش می‌رود.
بهتر است فقط به استفاده‌ی هرچه بهتر از شرایط فکر کنید و ذهن خود را درگیر مسائل جانبی نکنید.

خط چهارم شش خطی:
تصویر شش‌خطی 46: همه‌ی موانعی که معمولاً باعث متوقف شدن پیشرفت می‌شدند از سر راه کنار رفته‌اند. کارها با آسانی قابل توجهی پیش می‌روند. فرد بی‌درنگ این مسیر را دنبال می‌کند تا از موفقیت به دست آمده استفاده کند. از بیرون که به وضعیت نگاه کنید، می‌بینید که همه چیز در بهترین حالت است. به هر حال وعده‌ی خوش‌اقبالی داده نشده است. سوال این است که این موفقیت بدون مانع چقدر دوام دارد. اما عاقلانه این است که تسلیم چنین افکاری نشویم، چون این‌ افکار تنها نیروی ما را تحلیل می‌برند. در عوض، نکته این است که از مناسب بودن شرایط استفاده کنیم.

همه‌ی موانعی که معمولاً باعث متوقف شدن پیشرفت می‌شدند از سر راه کنار رفته‌اند. کارها با آسانی قابل توجهی پیش می‌روند. فرد بی‌درنگ این مسیر را دنبال می‌کند تا از موفقیت به دست آمده استفاده کند. از بیرون که به وضعیت نگاه کنید، می‌بینید که همه چیز در بهترین حالت است. به هر حال وعده‌ی خوش‌اقبالی داده نشده است. سوال این است که این موفقیت بدون مانع چقدر دوام دارد. اما عاقلانه این است که تسلیم چنین افکاری نشویم، چون این‌ افکار تنها نیروی ما را تحلیل می‌برند. در عوض، نکته این است که از مناسب بودن شرایط استفاده کنیم.

تفسیر خط چهارم شش خطی 46

پادشاه کوه «چی» را به او پیشکش می‌کند.
خوش‌اقبالی. خطایی در کار نیست.

چکیده

بالا رفتن به هدف رسیده و او را به بزرگی و شهرتی فراتر از زمان و مکان می‌رساند.

خط پنجم شش خطی:
تصویر شش‌خطی 46: «کوه چی» در غرب چین و وطن پادشاه «وِن» است. پسر ایشان دوک چو، به هر خط کلماتی اضافه کرده‌اند. این بیانیه ما را به گذشته و دوران به قدرت رسیدن سلسله‌ی «چو» می‌برد. در آن زمان پادشاه ون، یاران برجسته‌ی خود را به خدای کوهستان وطن خود معرفی می‌کند و آن‌ها جایگاه خود را در میان نیاکان و در کنار فرمانروایان پیدا می‌کنند.
این داستان سطحی را نشان می‌دهد که «بالا رفتن» به هدف خود رسیده است. فرد در چشم خدایان و مردم شهرت پیدا می‌کند و در حلقه‌ی کسانی وارد می‌شود که زندگی معنوی ملّت را پرورش می‌دهند و به این ترتیب، به دستاوردی ارزشمند دست میابد که فرای دوران‌ها باقی می‌ماند.

«کوه چی» در غرب چین و وطن پادشاه «وِن» است. پسر ایشان دوک چو، به هر خط کلماتی اضافه کرده‌اند. این بیانیه ما را به گذشته و دوران به قدرت رسیدن سلسله‌ی «چو» می‌برد. در آن زمان پادشاه ون، یاران برجسته‌ی خود را به خدای کوهستان وطن خود معرفی می‌کند و آن‌ها جایگاه خود را در میان نیاکان و در کنار فرمانروایان پیدا می‌کنند.
این داستان سطحی را نشان می‌دهد که «بالا رفتن» به هدف خود رسیده است. فرد در چشم خدایان و مردم شهرت پیدا می‌کند و در حلقه‌ی کسانی وارد می‌شود که زندگی معنوی ملّت را پرورش می‌دهند و به این ترتیب، به دستاوردی ارزشمند دست میابد که فرای دوران‌ها باقی می‌ماند.

تفسیر خط پنجم شش خطی 46

وقتی مردی همواره به جلو پیش می‌رود، مهم است که موفقیت او را فاسد نکند. دقیقاً زمانی که موفقیت بزرگی را تجربه می‌کند، مهم است که مست موفقیت نشود، هوشیار بماند و هیچ مرحله‌ای را رها نکند؛ او باید قدم به قدم و به آرامی پیش رود، طوری که انگار مردد است.

چکیده

هوشیار بمانید و مست موفقیت‌های بزرگ خود نشوید. باید آهسته و پیوسته به مسیر خود ادامه دهید.

خط ششم شش خطی:
تصویر شش‌خطی 46: «بالا رفتن» در تاریکی.
بی‌وقفه درست و محکم بودن برای فرد هماهنگ و سودمند است.

«بالا رفتن» در تاریکی.
بی‌وقفه درست و محکم بودن برای فرد هماهنگ و سودمند است.

تفسیر خط ششم شش خطی 46

کسی که کورکورانه به دنبال «بالا رفتن» است، دچار توهم شده و خود را فریب می‌دهد. چنین فردی فقط جلو رفتن را می‌شناسد، نه عقب نشینی. اما این یعنی فرسودگی (شش‌خطی بعدی «۴۷»). در چنین شرایطی باید همواره به این نکته توجه داشته باشید که باید دائماً وظیفه‌شناس و استوار باقی بمانید. تنها در این صورت است که می‌توانید از انگیزه‌های ناگهانی کورکورانه‌ای در امان بمانید که همواره آسیب زننده هستند.

چکیده

مدام پیش رفتن در تاریکی شما را خسته می‌کند. اما اگر همواره وظیفه‌شناس و استوار باقی بمانید، می‌توانید از انگیزه‌های مخرب ناگهانی در امان بمانید و به مسیرتان ادامه دهید.

ریچارد ویلهلم، سفر به چین و ای جینگ:

ریچارد ویلهلم(1930 – 1873) که یک مسیحی تمام عیار آلمانی است برای تبلیغ مسیحیت به چین می‌رود و برای ۲۵ سال تلاش می‌کند مردم این سرزمین را مسیحی کند. البته موفق به مسیحی کردن یک نفر هم نمی‌شود!
اما دستاورد ریچارد آشنایی با آموزه‌های چینی، زبان و فرهنگ این کشور بود که به نوشتن یکی از بهترین ترجمه‌ها، جمع‌آوری‌ها و توضیحات کتاب ای جینگ(یی چینگ) برای غیر چینی زبان‌ها ختم شد.

ریچارد ویلهلم

...توضیحات ما خلاصه‌ای از دیدگاه‌ها و افکار بزرگترین فیلسوفان چینی درباره شش‌خطی‌ها و خطوط، طی قرن‌های بسیار است...
ریچارد ویلهلم

کارل یونگ درباره‌ی ریچارد ویلهلم می‌نویسد:

ویلهلم واقعاً یک انسان معنوی بود که با بینشی شفاف و بلند نظری به چیزها می‌نگریست.
او دارای موهبتی بود که (به واسطه‌ی آن) می‌توانست بدون تعصب و برای آشکار کردن (عقاید و بینش) ذهنیت یک خارجی (نسبت به مسائل گوناگون) و همدلی کردن به او گوش کند و (این‌ها) او را قادر می‌ساخت تا گنجینه‌های فکری چین را در دسترس اروپا قرار دهد. او (هرکاری کرد) نتوانست از شناخت عقلانیت و شفافیت افکار چینی فارغ شود... این (نگاه چینیان به زندگی) او را سخت در برگرفته و مجذوب کرده بود.
ک.گ یونگ [خاطرات، رویاها، تأملات از ک.گ یونگ - ترجمه‌ی انگلیسی از ریچارد و کلارا]
ای جینگ (یی چینگ، ای چینگ)

کتاب ای جینگ(یی چینگ)، دائو، ذن، بودیسم، کنفوسیوس، یونگ، لایبنیتس و هرمان هسه

«ای» به معنای «تغییرات» و «جینگ» به معنای «کتاب» است و عموماً به عنوان اولین و عمیق‌ترین کتاب اصیل چینی شناخته می‌شود. (یی چینگ و یی جینگ تلفظات مرسوم دیگری از این کتاب هستند. تلفظ صحیح ).

تاریخچه‌ی ای جینگ(یی چینگ)

ای جینگ یا کتاب تغییرات حداقل ۲۸۰۰ سال(دوران شاه ون) قدمت دارد. بر اساس یافته‌های ادوارد شاونسی، استاد زبان و تمدن چینی در دانشگاه شیکاگو تکمیل «ای» به شکل امروزی به دوران پادشاهی «شاه ون» که نام‌هایی مثل شاه ژوان یا دوک سلسله‌ی ژو از «سلسله‌ی ژو»(۷۸۲ - ۸۲۷ پیش از میلاد) بر می‌گردد.

فو هسی پادشاه افسانه‌ای چین و نگارنده‌ی سه خطی‌ها

در بسیاری منابع این کتاب تکمیل شده‌ی یافته‌ها و آموزه‌های پادشاهی افسانه‌ای در چین باستان به نام «فو هسی» است که اطلاعات دقیق و روشنی از ایشان در دست نیست اما دوران حکومت او به ۲۰۰۰ یا ۲۹۰۰ سال پیش از میلاد نسبت داده شده است.
مشهور است که فو هسی سه خطی‌ها را از روی لاک یک لاک پشت اقتباس کرده که بنیان به وجود آمدن علوم و فنون مختلف مثل فنگ شویی و تای چی در چین و همچنین کتاب ای جینگ است.

به جرئت می‌توان گفت کتاب ای جینگ(یی چینگ) و آموزه‌های آن اگر منشأ تمام آموزه‌ها و مکاتب شرقی نباشد، منشأ و تأثیرگذار بر بیشتر آن‌ها هست.

اهمیت ای جینگ(یی چینگ) نزد خردمندان شرق و غرب

مشورت با این کتاب و آموختن مفاهیم بنیادین آن از گذشته نزد خردمندان شرق مثل بزرگان ‌«ذن» و سایر شاخه‌های «بودایی چینی» و برخی بزرگان معاصر غربی مثل «کارل یونگ» روانشناس، «لایبنیتس» ریاضی‌دان و فیلسوف، و هرمان هسه ادیب، نویسنده و نقاش رواج داشته و همچنان هم دارد.
روش استفاده از ای جینگ(یی چینگ) به منظور رمزگشایی حال درونی و وضعیت بیرونی است تا فرد نسبت به وضعیت مد نظرش بینش درست پیدا کند و رفتار هماهنگ با «راه یا دائو» در آن وضعیت را یادبگیرد.
بنیان ای جینگ(یی چینگ) بر اساس مفاهیم وحدت وجود، یگانگی، یکپارچگی و معنا دار بودن همه‌چیز بنا شده که مفاهیمی مشترک در تمامی آیین‌ها و یافته‌های اصیل بشری است که فقط با زبان‌های گوناگونی معرفی شده‌اند و در ادامه کمی به آن‌ها خواهیم پرداخت.